Alex Călin

Data nașterii: 26 august 1985

Locul nașterii: București


Educaţie şi formare


Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, secția Arta Actorului, promoția 2012

ÎN ACEASTĂ STAGIUNE JOACĂ ÎN:

Opera de trei parale
Cenușăreasa
Fluturii sunt liberi

#EmojiPlay

ACTIVITATEA PROFESIONALĂ

Roluri la Teatrul Excelsior

Jakob „Tarantula” în „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht și Kurt Weill, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, 2022
Prințul în „Cenușăreasa”, adaptare după Charles Perrault, regia și adaptarea muzicală Eduard Petru Jighirgiu, 2021
Don
în FLUTURII SUNT LIBERI de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn, 2017
DansActor în #EMOJIPLAY, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, 2016

Alte roluri / spectacole de teatru 

Touchstone în CUM VĂ PLACE de William Shakespeare, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara (2018);
RĂZVRĂTIȚII, regia David Schwartz, Macaz Teatru Bar Coop (2018);
BOYZ AND GIRLZ, regia Sînziana Koenig, Centrul de Teatru Educațional Replika, (2017);
112, regia Nico Vaccari Macaz, Teatru Bar Coop (2017);
DRAGOSTE ȘI INFORMAȚIE, regia Irina Crăiță-Mândră, Teatrul Național București – 9G, (2017);
BABEL, spectacol de teatru coregrafic de Arcadie Rusu, Linotip, (2016);
Ross în MACBETH, regia Michal Docekal, Teatrul „L.S. Bulandra (2016);
Lysander în VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ, regia Petrică Ionescu, Teatrul Național București (2015);
Ulf în OMUL CARE MÂNCA LUMEA, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul de Artă București (2015);
Bernardo în WEST SIDE STORY, regia Răzvan Mazilu (2015);
Rică în O NOAPTE FURTUNOASĂ, regia Radu Gabriel, Teatrelli (2014);
Ferdinand în FURTUNA, regia Alexander Morfov, Teatrul Național București (2014);
Philinte în MIZANTROPUL de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu, Godot Cafe-Teatru (2014);
DansActor în FOLIA, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Național București, 2015;
Wendell în INTUITIA MASCULINĂ, regia Doina Antohi, Godot Cafe-Teatru (2014);
Murray, Brian în 10 MINUTE, regia Doina Antohi, Godot Cafe-Teatru (2013);
DansActor în D’ALE NOASTRE, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Național București (2012);
Willy în VIZITA BĂTRÂNEI DOAMNE de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, Teatrul Național București (2011).

Roluri în film

Claudiu în ÎNĂUNTRU, regia Eugen Jebeleanu, 2020;
Polițist în UMBRE (HBO), regia Bogdan Mirică, 2019;
Laurențiu în CAP ȘI PAJURĂ, regia Nicolae Constantin Tănase, 2019;
Bogdan în #SELFIE 69, regia Bogdan Cristina Iacob, 2016;
Toni în ESCAPE (VR), regia Millo Simulov, 2016;
Bogdan în #SELFIE, regia Cristina Iacob, 2014;
CE ASCULȚI? (scurtmetraj), regia Gabriela Lupu, 2012;
DANCE-OFF (scurtmetraj), regia Ana Florea, 2011;
Florin în FIVE WAYS TO LEAVE YOUR LOVER (scurtmetraj), regia Lukas Hoffman, 2010.

Roluri în timpul anilor de studiu – Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale”

Billy Flinn în CHICAGO de John Kander – spectacol de masterat, regia Gelu Colceag;
Nikolai în STELE ÎN LUMINA DIMINEȚII de Alexandr Galin – spectacol de masterat, regia Gelu Colceag;
Marc în ARTĂ de Yasmina Reza – spectacol de licență coordonat de Alexandru Jitea;
Gerry în DANSÂND PENTRU ZEUL PĂGÂN de Brian Friel – spectacol de licență coordonat de Mircea Rusu.

STUDII

Metoda Stanislavski / Strasberg: Mihaela Mihuț & Cornelius Horgan, 2015;
Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L Caragiale, Actorie, Master, 2014;
Atelier Contact Improvisation: Konstantin Mihos, 2011;
Măști neutre și de caracter: Shelley Wyant, 2012;
Masterclass Viewpoints: Annie Ruth, 2013;
Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L Caragiale, Arta Actorului, promoția 2012. 

PREMII ȘI NOMINALIZĂRI

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal – Festin pe Bulevard 2017 – pentru rolul Don din spectacolul „Fluturii sunt liberi” de Leonard Gersche, regia Erwin Șimșensohn.
Nominalizare – cel mai bun actor în rol secundar (#SELFIE), Southampton Film Festival
Premiul Ștefan Iordache, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”.
Nominalizare – cel mai bun actor în rol secundar, Gala Absolevenților Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L Caragiale”. 

APTITUDINI

Limbi: Română (Maternă), Engleză (avansat), Franceză (Intermediar)
Dans: Step, Tango Argentinan, Ballroom, Musical, Teatru-dans, Contact improvasation, Balet, Dans irlandez, latino
Canto: Musical, A cappela , Cor
Voce: Bariton
Instrumente muzicale: Chitară, Ukulele, Trompetă
Sporturi: Aikido, Înot, Scufundări, Ciclism, Basket, Fotbal, Yoga, Volei, Tenis, Tenis de Masă, Scrimă, Ski, Lupte Scenice, Biliard, Pescuit
Carnet auto: Categoria B
Altele: Pantomimă, Improvizație, Clovnerie.

Română
X